1η Ημέρα στο σχολείο 2021-2022 Ώρα Προσέλευσης 09:00 πμ

Έναρξη Σχολ.'Ετους  2021-2022 τη ΔΕΥΤΕΡΑ 13 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021

Εύχομαι να έχετε υγεία καθώς και οι οικογένειές σας.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Επειδή οι συνθήκες είναι ιδιαίτερες, ζητώ εκ των προτέρων τη συνεργασία όλων σας, γονέων-παιδιών-καθηγητών, για το καλό των ίδιων των παιδιών, τα οποία εμείς οι μεγαλύτεροι υπηρετούμε.

Τη Δευτέρα, πρώτη μέρα του σχολείου, θα παιδιά θα έρθουν γύρω στις 9:00. Μάσκα και αποστάσεις πρέπει να τηρούνται. Ας μη μας παρασύρει η ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ.

Ο Αγιασμός θα γίνει στις 9:30, με αντιπροσωπεία από τα τμήματα και των δύο σχολείων.

Τα παιδιά θα πρέπει να έχουν μαζί τους τη βεβαίωση σελφ τεστ και τσάντα.

Θα πάρουν βιβλία και πρόγραμμα, και θα αποχωρήσουν γύρω στις 12:00.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΕΛΦ ΤΕΣΤ

Οι μαθητές θα πρέπει να έρχονται στο σχολείο με έναν από τους εξής τρεις τρόπους:

α) Με δήλωση αρνητικού σελφ τεστ. Τα σελφ τεστ διατίθενται δωρεάν από τα φαρμακεία. Θα ελεγχθούν την πρώτη μέρα   (Δευτέρα), και στη συνέχεια θα ελέγχονται κάθε Τρίτη και Παρασκευή, ενώ το τεστ θα πρέπει να γίνεται το βράδυ ή το πρωί, πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Σωστό είναι το αποτέλεσμα του τεστ να δηλώνεται στο self-testing.gov.gr και τα παιδιά να φέρνουν την επίσημη  βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος Self test, την οποία θα μας αφήνουν. Την ευθύνη για τη διαδικασία του σελφ τεστ έχει ο κηδεμόνας.

Οδηγίες για την έκδοση σχολικής κάρτας

Για την έκδοση της σχολικής κάρτας θα πρέπει να επισκεφτείτε τον δικτυακό τόπο για τη δήλωση αυτοδιαγνωστικών Τεστ COVID-19 – Self tests self-testing.gov.gr , επιλέγετε Σχολική κάρτα για covid-19, συμπληρώνετε την ηλεκτρονική φόρμα κάνοντας εισαγωγή με τους κωδικούς taxisnet και εκτυπώνετε. Διαφορετικά επιλέγετε Σχολική κάρτα για Covid-19 PDF και συμπληρώνετε χειρόγραφα.

β) Με πιστοποιητικό εμβολιασμού, που θα μας το δείξουν μία μόνο φορά, ή

γ) Με βεβαίωση παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου).

Επειδή στην εποχή του διαδικτύου υπάρχει και πολλή παραπληροφόρηση, σε  απορίες που έχουν όλοι οι γονείς για τον εμβολιασμό των παιδιών, υπεύθυνες απαντήσεις μπορείτε να βρείτε στο https://emvolio.gov.gr/neoi.

Να παρακολουθείτε τακτικά το ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο, είναι πλέον αναγκαίο.

ο Διευθυντής

Παναγιώτης Τσουκνίδας

You are here: Home Ανακοινωσεις Ανακοινώσεις 1η Ημέρα στο σχολείο 2021-2022 Ώρα Προσέλευσης 09:00 πμ