Υπενθύμιση Διενέργειας Self test

Διενέργεια Self-test από μαθητές κάθε ΔΕΥΤΕΡΑ και ΠΕΜΠΤΗ

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι οι βεβαιώσεις των αρνητικών αυτοδιαγνωστικών ελέγχων (self-test) θα ελέγχονται από το σχολείο κάθε ΤΡΙΤΗ και ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ κατά την προσέλευση στο σχολείο.Αυτό σημαίνει ότι τα self-test πρέπει να γίνονται από τους μαθητές κάθε ΔΕΥΤΕΡΑ (ή το αργότερο Τρίτη πρωί) και ΠΕΜΠΤΗ (ή το αργότερο Παρασκευή πρωί). Τα αποτελέσματα των self-test θα πρέπει να δηλώνονται στο self-testing.gov.gr και οι μαθητές να προσέρχονται στο σχολείο με αρνητική βεβαίωση. Υπενθυμίζουμε ότι βεβαίωση self-test οφείλουν να φέρουν οι μαθητές/μαθήτριες 12 ετών άνω που δεν έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού, ούτε βεβαίωση παρελθούσης νόσησης - τελευταίου εξαμήνου.

Οδηγίες για την έκδοση σχολικής κάρτας

Για την έκδοση της σχολικής κάρτας θα πρέπει να επισκεφτείτε τον δικτυακό τόπο για τη δήλωση αυτοδιαγνωστικών Τεστ COVID-19 – Self tests self-testing.gov.gr , επιλέγετε Σχολική κάρτα για covid-19, συμπληρώνετε την ηλεκτρονική φόρμα κάνοντας εισαγωγή με τους κωδικούς taxisnet και εκτυπώνετε. Διαφορετικά επιλέγετε Σχολική κάρτα για Covid-19 PDF και συμπληρώνετε χειρόγραφα.

You are here: Home Ανακοινωσεις Ανακοινώσεις Υπενθύμιση Διενέργειας Self test