1 Στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών, οι μαθητές της τρίτης Γυμνασίου έμαθαν πως γίνεται η μεθοδολογια έρευνας και συγκεκριμένα της ποσοτικης έρευνας.

Μελετώντας και επεξηγωντας την διαδικασία της έρευνας στο εργαστήριο του σχολείου. Οι μαθητές κλήθηκαν να συνεργαστούν σε ομάδες και να διαλέξουν ένα θέμα που τους ενδιαφέρει συγκεντρωνοντας στοιχεία. Τα στοιχεία συλλέχθηκαν με τη διαδικασία συνέντευξης και ψηφοφορίας τόσο γραπτής όσο και μέσω διαδικτύου. Έπειτα οι μαθητές έμαθαν πως δημιουργούν αυτοματοποιημενα γραφήματα για την παρουσίαση των δεδομένων  τους. Κάποιοι επέλεξαν και την πιο παραδοσιακή μορφή παρουσίασης δεδομένων. Στην ποσοτική μέθοδο, οι ερευνητές συλλέγουν, μετρούν και αναλύουν αριθμητικά δεδομένα από μεγάλο αριθμό συμμετεχόντων. Η μέθοδος αυτή χρησιμοποιείται κυρίως για να επιβεβαιωθεί κάτι με τη χρήση γεγονότων και στατιστικών στοιχείων. Συλλέγονται με τη χρήση ερευνών, ερωτηματολογίων, δοκιμών, βάσεων δεδομένων και αρχείων. Ακολουθεί δείγμα των εργασιών των παιδιών της Γ Γυμνασίου.

Μπορείτε να δείτε τις εργασίες κάνοντας κλικ ΕΔΩ

You are here: Home ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΛΗ5 Εργασίες Μαθητών 2023-2024