Σας καλοσωρίζουμε στο σχολείο μας .

Το σχολείο μας συστεγάζεται με το 2ο Γυμνάσιο Ταύρου και βρίσκεται στο ίδιο κτηριακό συγκρότημα με το 1ο ΓΕΛ Ταύρου. Αποτελείται από εννέα τμήματα και 186 μαθητές.

Στο σχολείο μας υπάρχει εργαστήριο Πληροφορικής, Φυσικών Επιστημών, Τεχνολογίας,Μουσικής και σχολική Βιβλιοθήκη. Επίσης έχει πολλές ομάδες που λειτουργούν καθημερινά μετά το πέρας του σχολικού ωραρίου. Οι ομάδες αυτές είναι οι ακόλουθες :

• ομάδα περιβαλλοντικής με θέμα την βελτίωση της αυλής του σχολείου
  • ομάδα περιβαλλοντικής με θέμα την υγιεινή διατροφή και το περιβάλλον
  • ομάδα πολιτιστικών  με θέμα τη μουσική του Μάνου Χατζηδάκη
  • ομάδα πολιτιστικών με θέμα το θετρικό παιχνίδι και το θέατρο
  • ομάδα πολιτιστκών με θέμα την ιστοσελίδα του σχολείου μας
  • ομάδα πολιτιστικών με θέμα τις Κυκλάδες και ειδικότερα την Σαντορίνη
  • ομάδα πολιτιστικών με θέμα γνωρίζω την Αθήνα
  • ομάδα πολιτιστικών με θέμα τους παραδοσιακούς χορούς

Το σχολείο μας κάνει ποικίλες εκπαιδευτικές επισκέψεις σε μουσεία, αρχαιολογικούς χώρους, θέατρο και σινεμά. Στο τέλος κάθε σχολικού έτους πραγματοποιείται η μονοήμερη εκδρομή του σχολείου μας σε κάποιο αρχαιολογικό χώρο αλλά και χώρο αναψυχής. Οι ομάδες συνήθως πηγαίνουν μαζί με τους υπεύθυνους καθηγητές διήμερες ή τριήμερες εκδρομές σε μέρη που έχουν μελετήσει στη θεματολογία τους

You are here: Home ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Μέγα μενού 1 Διευθυντής